Forum notarialne - stricte unikalne

Pełna wersja: Co można zrobić z pnia drzewa?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Ciekawi mnie, jakie rzeczy można wytworzyć z pojedynczego pnia drzewa, na przykład z sosny. Ile desek wyjdzie z takiego pnia? Czy z pnia można wyciąć coś innego niż deski?
To nie jest tak, że od razu masz deski. Najpierw drewno okrągłe, czyli wspomniany przez ciebie pień drzewa przeciera się w tartaku i w ten sposób uzyskuje się tarcicę, którą później tnie się na wybrane elementy drewniane. Z pnia można zatem wytworzyć nie tylko deski, ale też łaty, krokwie czy krawedziaki. Przy użyciu tego typu surowca drewnianego zbudowac można praktycznie każdą drewnianą konstrukcję od domku na drzewie po więźbę dachową w domu jednorodzinnym.
To ile desek wyjdzie z jednego pnia zależy od tego, jak duży był to pień. Nie można bez obejrzenia pnia z góry okreslić, ile to będzie desek. Nikt ci tego nie powie.
Przeciera się drewno? A co to znaczy?
Przecieranie drewna to jego wstępna obróbka polegająca na cięciu pnia na mniejsze elementy. Wykorzystuje się do tego celu specjalistyczne traki, czyli pilarki ramowe lub inne rodzaje pilarek tj. pilarki tasmowe czy tarczowe.
W ramach usług tartacznych wykonać można praktycznie wszystkie najważniejsze drewniane elementy konstrukcyjne od desek zaczynając, a na kantówkach kończąc. Oczywiście puźniej takie elementy konstrukcyjne można poddać dalszej, bardziej specjalistycnej obróbce, ale tym nie zawsze zajmuje się już sam tartak. W końcu z desek robi się parkiet, boazerie, meble i tysiące innych przedmiotów, z których korzystymay każdego dnia, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy.
Przekierowanie